Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melodrama w Jelczu-Laskowicach

Redakcja
MGCK Jelcz-Laskowice
W czwartek rozpoczyna się 7. Europejski Festiwal Szkół Teatralnych Melodrama. Od 21 do 24 sierpnia Jelcz-Laskowice staną się sceną dla aktorów, tancerzy i muzyków Europy.

Każdego wieczoru o godz. 20 odbędzie się spektakl. Godzinę lub dwie później – koncert. Na dobry początek, 21 sierpnia, widzowie obejrzą spektakl pt. „Molier. Z urojenia” w wykonaniu aktorów lalkarzy z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. Będzie to próba odpowiedzi na pytanie, co oznacza nieśmiertelność artysty. Tak przecież określił Moliere’a król Ludwik XIV. Bo jak się okazuje, do dziś wystawiane są nie tylko jego dzieła, ale w kuluarach i wśród znawców tematu krążą plotki na temat życia prywatnego artysty. Choć od jego śmierci minęło blisko trzy i pół wieku.

Ten, kto spodziewa się klasycznych sztuk, opartych o dramatyczne dialogi lub wygłaszane monodramy, podczas Melo-dramy może się zdziwić – i zadziwić jednocześnie. To jeden wielki eksperyment kulturalny. Bo jak inaczej można określić spektakl przygotowany przez zdolnych studentów Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych DAMU w Pradze, którzy przedstawią widowisko z pogranicza teatru lalek, sztuk plastycznych i muzycznego klipu?

O tym, że teatr i muzyka idą w parze, przekonają się również ci, którzy wybiorą się na broadwayowski musical w wykonaniu studentów Wydziału Dramatu i Teatru Uniwersytetu Lucian Blaga w Sibiu w Rumunii. Taniec, śpiew, aktorstwo i gra na instrumencie będą zilustrowane jedynie projek-cjami wideo – innej scenogra-fii widzowie na scenie nie zobaczą.

Na zakończenie Melodramy starcie samców alfa. Jeden ma 175 cm wzrostu i jest człowiekiem z krwi i kości. Drugi – zaledwie 52 cm i cały jest z gąbki. To „Kazio Sponge – Sosiński Show” czyli spektakl z pogranicza musicalu i kabaretu. Co by się stało, gdyby wszyscy ludzie mogli stać naprzeciw siebie przez pół godziny i wykrzykiwać sobie wszystkie żale? Okaże się za tydzień, w niedzielę, 24 sierpnia.
Znakomitym młodym artystom będą towarzyszyć równie zdolni muzycy. Oławski OK Band, rockowy kwartet Ted Nemeth z Łodzi, wrocławski duet harfy z gitarą w wykonaniu Jadwigi Tomczyńskiej i Maksymiliana Ambroziaka, Big Band Jelcz-Laskowice.

Scena stanie w hali namiotowej za Galerią Centrum przy ul. Bożka 15. Oprócz spektakli i koncertów, w programie Melodramy również warsztaty teatralne i taneczne, a takżWstęp na warsztaty i koncerty jest bezpłatny. Bilety na pojedyncze spektakle kosztują 10 zł, karnet na wszystkie przedstawienia – 25 zł.
Historia Melodramy sięga 2008 roku. Wówczas spektakle teatralne towarzyszyły spotkaniu małych i średnich firm z Polski i Włoch pod hasłem „Teatralne Podróże Włosko-Polskie po Dolnym Śląsku”. Pomysł był strzałem w dziesiątkę. Spektakle spodobały się do tego stopnia, że za rok nie były one dodatkiem, ale głównym motywem pięciu dni „Melodramy. Podróży włosko-polskiej po Dolnym Śląsku”.

Od 2010 roku patronat nad festiwalem objął Alain Léonard – były dyrektor słynnego festiwalu Avignon Off we Francji. A oprócz Polski i Włoch, w Jelczu-Laskowicach zagościły też sztuki z Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec. W kolejnych latach na scenie pojawiali się też Litwini, Słowacy, Grecy, Rosjanie. W tym roku wystąpią Polacy, Czesi i Rumuni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jelczlaskowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto