Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powódź 2014: Woda w Odrze zaczyna opadać

MAL
Tak wyglądała powódź w 2010 roku w Jelczu-Laskowicach
Tak wyglądała powódź w 2010 roku w Jelczu-Laskowicach Paweł Relikowski
Powódź 2014: Na Odrze w Oławie przeszła już fala powodziowa. Woda zaczyna opadać. Starosta zapewnił już wcześniej, że wszystko jest pod kontrolą.

Powódź 2014: Oławie nie grozi już niebezpieczeństwo.

20 maja 7.10
Poziom wody na Odrze maleje. Dzisiaj nad ranem w Oławie poziom Odry wynosił 394 cm i cały czas spada. Podobnie jest w Trestnie tuż przed Wrocławiem. - Sytuacja jest unormowana. Nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek się zmieniało w stanie wzrostu. Fala będzie powoli przesuwała się na kolejne stacje czyli Brzeg Dolny, czy Malczyce – mówi Marcin Wdowikowski z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

19 maja 2014 21.43
Fala kulminacyjna przeszła już przez Oławę. Poziom wody w Odrze zaczyna spadać i wynosi teraz 577 cm. - Taki stan wody może się utrzymać jeszcze przez kilka może kilkanaście godzin, a potem zacznie opadać - mówiła po godz. 21 Kinga Strońska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

19 maja 2014 14.18
Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi właśnie przez Oławę. - W ciągu doby powinno być po wszystkim. Do tej pory nie ma u nas żadnego zagrożenia i tak powinno zostać - mówi starosta powiatu oławskiego Zdzisław Brezdeń. - Poziom wody u nas wynosi teraz 580 cm. Z naszych informacji wynika, że nie powinien przekroczyć 590 cm. Wszystko na ta wskazuje, że mieszkańcy powiatu są bezpieczni - mówi starosta
19 maja 2014 8.40
Stan Odry w Oławie wynosi 572 cm, co znaczy, że o 12 cm przekroczony jest stan alarmowy. Dzisiaj przez miasto powinna przepłynąć fala powodziowa, jednak władze powiatu są spokojne. - Poziom wody podniesie się jeszcze nieznacznie. Nic nie powinno nam grozić - mówił wczoraj starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

18 maja 2014 21.43
Po godz. 21.40 stan Odry w Oławie wynosi 561 cm. Woda przekroczyła stan alarmowy. Starosta oławski podjął decyzję, żeby nie wprowadzać stanu powodziowego. - Po konsultacjach taka jest moja decyzja. Woda w Opolu opada. W Brzegu mamy w tym momencie fale kulminacyjną. Nie ma opadów,sytuacja jest opanowana. Stan alarmowy mógłby wzbudzić tylko niepotrzebny niepokój - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. Dodaje, że fala kulminacyjna w Oławie spodziewana jest jutro przed południem. [/i] - Stan wody powinien wynosić 20 centymetrów ponad początek stanu alarmowego[/i] - mówi starosta.
Zdzisława Brezdenia niepokoi jednak fakt, że na stacji wodowskazowej w Trestnie przed Wrocławiem nie widać, wykresu przepływu wody, tak jak ma to miejsce w innych stacjach. - Jestem zaskoczony, że na wszystkich punktach pomiarowych jest przepływ, a w Trestnie nie ma - mówi starosta.

18 maja 2014 9.20
Po godz. 9 stan Odry w Oławie wynosił 538 cm. Przypomnijmy, że stan ostrzegawczy jest przekroczony o 38 cm. Stan alarmowy wynosi 560 cm. W powiecie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Hydrolog IMGW Marek Soliwoda zapowiada, że około godziny 13.00 - 15.30 w Oławie zostanie przekroczony stan alarmowy w Odrze. Według najnowszych prognoz ma osiągnąć 20-30 cm powyżej stanu alarmowego.

17 maja 2014 21.00
Starosta powiatu oławskiego ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie.
- To rutynowe działania. Wszystko jest pod kontrolą - zapewnia starosta Zdzisław Brezdeń.

- Odra przekroczyła stan ostrzegawczy. Jesteśmy przygotowani na wszystkie rozwiązania. W pogotowiu są już pompy, który w najbardziej newralgicznym miejscu, przy ul. Sportowej w razie potrzeby zostaną uruchomione - mówi Jerzy Hadryś wiceburmistrz Oławy.

- Spodziewamy się, że poziom wody może wzrosnąć maksymalnie do 6 metrów. Nie powinno nic zagrozić Oławie - mówi wiceburmistrz.

Wiadomo jednak, że jeżeli poziom wody będzie wyższy to może być problem w gminie Oława, we wsiach Siedlce i Kotowice, tam są wały jeszcze w budowie.

- Większość wałów na Dolnym Śląsku jest przygotowana do przyjęcia wody powodziowej, także wały w miejscach gdzie trwa modernizacja Odry. Wyjątkiem są Jelcz-Laskowice i wały polderu Oława-Lipki. One nie są dziś gotowe na wielką wodę. Strażacy zostali o tym poinformowani - mówi kilka dni temu po zebraniu sztabu kryzysowego wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz.

Poziom rzeki na Śląsku i Opolszczyźnie stale się podnosi. Na Śląsku w kilku miejscach przekroczone są stany alarmowe. Za 3-4 dni ta fala kulminacyjna dotrze do Wrocławia. W Brzegu Opolskim, Opolu, Krapkowicach i Kędzierzynie-Koźlu poziom Odry określany jest jako wysoki.

W Oławie poziom Odry również rośnie. Po godz.17 wynosi 501 cm i jest to już stan ostrzegawczy. Poziom alarmowy to 560.

Czy służby w powiecie przygotowują się jakoś do ewentualnej sytuacji kryzysowej?

- Na razie czekamy i obserwujemy prognozy pogody, które nie są dla nas najgorsze. Dwa dni temu obeszliśmy ze służbami wały. Jesteśmy przygotowani na ewentualne powtórzenie scenariuszu z 2010 roku i sprzętowo i technicznie. Jeżeli zagrozi nam wielka woda będziemy musieli dołożyć zastawkę na rzece Młynówce i zbudować 200, 300 metrów prowizorycznego wału na ulicy Kolonialnej w Łęgu – mówi wiceburmistrz Jelcza-Laskowic Piotr Stajszczyk.

Wójt gminy Oława Jan Kownacki również jest spokojny. Zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą i na razie nie ma mowy o żadnym zagrożeniu. -_ Oglądaliśmy wały w Kotowicach i w Siedlcach, które są jeszcze nie dokończone, ale na razie nie możemy mówić o niebezpieczeństwie. Jesteśmy przygotowani do sytuacji kryzysowej. Mieszkańcy gminy na razie śpią spokojnie _– mówi wójt Jan Kownacki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto