Dolina Zielonej Energii – z dbałości o środowisko i mieszkańców gminy Oława

Materiał informacyjny Dolinazielonejenergii.pl
Wykorzystywanie energii odnawialnej stało się niezwykle ważną kwestią dla zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Wyrzucanie odpadów na wysypiska śmieci jest głównym powodem emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatycznych. Pozyskiwanie energii z biogazu to idealne rozwiązanie na problemy w naszym środowisku. Co więcej, inwestycja w biogazownie to również wiele innych korzyści, w tym przypadku dla lokalnej społeczności gminy Oława.

Projekt budowy Doliny Zielonej Energii w Stanowicach

Projekt „Dolina Zielonej Energii” ma na celu między innymi wykorzystanie naturalnych odpadów, które w drodze naturalnych procesów zostaną przetworzone na biogaz, czyli odnawialne źródło energii. Dzięki budowie źródła kogeneracyjnego z instalacją produkcji biogazu z odpadów komunalnych w Stanowicach, gmina Oława zyska czyste i bezpieczne źródło energii, zwiększając tym samym samowystarczalność energetyczną.

Najważniejsze zalety

Jedną z najistotniejszych korzyści wynikających z korzystania z biogazu jest to, że jest to rozwiązanie na wskroś ekologiczne. Powstający w wyniku naturalnych procesów biologicznych biogaz nie zanieczyszcza środowiska.

Jak wygląda natomiast kwestia społecznych korzyści dla mieszkańców gminy Oława? Projekt „Dolina Zielonej Energii” obejmujący farmę fotowoltaiczną oraz instalację produkcji biogazu to nie tylko redukcja szkodliwych substancji i zrównoważone pozyskiwanie energii, ale również szansa dla lokalnej społeczności na nowe miejsca pracy i zmniejszenie bezrobocia w regionie. To także nowe podatki, które trafią do kasy gminy Oława i będą służyć lokalnej społeczności.

Co więcej, „Dolina Zielonej Energii” to także wsparcie przedsiębiorstw lokalnych oraz zauważalny rozwój gospodarczy gminy.

Pytania i odpowiedzi

Co wejdzie w skład hybrydowej instalacji wytwarzania energii elektrycznej w Stanowicach?

Podstawową częścią instalacji będzie farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW, natomiast w okresie, gdy fotowoltaika nie pracuje lub produkuje niewiele energii, pracować będą źródła kogeneracyjne o mocy 2 MW produkujące energię elektryczną z biogazu, która będzie uzupełniać produkcję energii wytwarzanej ze światła słonecznego.

Czy biogaz jest przyjazny dla środowiska?

Biogaz to bezpieczne i czyste źródło energii.

Czy produkcja biogazu zachodzi w naturalnych warunkach?

Proces fermentacji jest naturalny i nie wymaga do jego wytworzenia żadnej energii zewnętrznej, a materiały organiczne użyte do produkcji biogazu są odnawialne. Pozostałości jedzenia oraz odpady rolnicze są produkowane nieustannie, co sprawia, że biogaz jest rozwiązaniem wysoce zrównoważonym. W Dolinie Zielonej Energii korzystamy z najnowszych technologii z alpejskich wiosek. Proces odbywa się w hermetycznej komorze odizolowanej od środowiska zewnętrznego. Źródło kogeneracyjne oraz instalacja produkcji biogazu z bioodpadów komunalnych pozostają w stu procentach bezpieczne i neutralne dla lokalnej społeczności, a przy tym bardzo korzystne dla środowiska naturalnego.

W jaki sposób biogazownie poprawiają lokalną gospodarkę?

Budowa nowych biogazowni to kolejne miejsca zatrudnienia dla lokalnych mieszkańców, a także wpływy do budżetów gmin, które zostaną przeznaczone na potrzeby i rozwój gminy.

Czy biogaz to przyszłościowe źródło energii?

Oczekuje się, że biogaz stanie się w przyszłości znaczącym źródłem energii, które pomoże chronić środowisko, rozwiązać problem zanieczyszczeń oraz promować lepszy stan zdrowia lokalnych społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto