Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oława: instrukcja obsługi wyborów

MGO
Kandydaci Dutkiewicza na latarniach, Roman Kaczor na stojakach na chodnikach Rynku i na witrynach sklepowych, znane twarze jeżdżące autobusami lokalnego PKS… Oto oławska kampania do Sejmu i Senatu.

Na chodnikach w centrum miasta pojawiły się białe odbicia podeszew butów i napisy „Znajdź swój powód. Wybory 2011”. Ślady prowadzą do punktów głosowania. Z Oławy kandyduje siedem osób, ale na ulicach miasta widać przede wszystkim plakaty wyborcze Romana Kaczora i kandydatów z Wrocławia.
Jacek Świat, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, odwiedził Oławę w poniedziałek. Pojawił się na przedpremierowym pokazie filmu „Pogarda” w oławskim Ośrodku Kultury. Jego autorkami są Maria Dłużewska i Joanna Lichocka. Ich wcześniejszą produkcją była „Mgła”. Film przedstawia subiektywne spojrzenie na katastrofę smoleńską . Mateusz Winnik, asystent Jacka Świata, tłumaczy, że tytuł nawiązuje to postawy obecnego rządu wobec rodzin ofiar katastrofy i do państwa. – Na spotkaniu było około 50 osób. Po filmie kandydat, czyli jeden z bohaterów filmu, przeprowadził z nimi merytoryczną dyskusję – mówi Winnik. Wstęp był wolny.
Anna Leszczyńska, asystentka w biurze poselskim Romana Kaczora, mówi, że oprócz plakatów i ulotek kandydat preferuje spotkania z mieszkańcami. – Wyborcy przychodzą do niego do biura przy ul. Brzeskiej, ale poseł spaceruje często ulicami i rozmawia z napotkanymi ludźmi – tłumaczy Leszczyńska. Dodaje, że ich sztab wyborczy będzie obecny na sobotnim spotkaniu na Rynku o godz. 11.30 w ramach kampanii zachęcającej do głosowania. – Popieramy tę akcję, bo uważamy, że Oława zasługuje na własnego przedstawiciela w Sejmie – wyjaśnia asystentka posła.

W Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu MiejskiegoPlakaty wyborcze zobaczymy też na autobusach PKS Oława. Prezes Erwin Monastyrski mówi, że to typowa praktyka przy okazji każdej kampanii wyborczej. – Kandydaci płacą według standardowego cennika wynajmu powierzchni. Każda kampania to dla nas co najmniej 10 tys. zł zysku na reklamach – tłumaczy Monastyrski. Dodaje, że dzięki temu oławski PKS może podnosić jakość swoich usług. Niedawno wprowadził np. darmowy Internet w 11 autobusach w Oławie i trzech w Strzelinie. (pok. nr 7) jest dostępny spis wyborców. Każdy do 3 października może tam sprawdzić, czy został ujęty w spisie. Osoby, które zamierzają głosować poza miejscem stałego zameldowania, mogą pobrać zaświadczenie, które umożliwi im udział w wyborach w miejscu aktualnego pobytu. Natomiast przebywający w Oławie czasowo mogą do złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców najpóźniej 4 października.
(edytuj)
W wyborach parlamentarnych, które już 9 października, oławianie będą głosować w 18 lokalach wyborczych. Cztery z nich będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (obwody: nr 2 - Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Kamienna 8; nr 7 - Przedszkole nr 3, ul. Chrobrego 30 a; nr 13 - Zespół Szkół Specjalnych, ul. Broniewskiego 6; nr 14 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Iwaszkiewicza 11). Wyborca niepełnosprawny, który chce głosować w jednym z tych lokali, musiał złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Czas na składanie wniosków już minął.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto