Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz zdjęcia dolnośląskich mustangów! Niezwykły rezerwat półdzikich koni! [ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
68 mustangów znalazło tu schronienie. "Ostoja Koników Polskich" to atrakcja przyrodnicza, jedyne miejsce ich hodowli rezerwatowej na Dolnym Śląsku.

Aby edukować odwiedzających Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, Nadleśnictwo Milicz przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przygotowało specjalną ścieżkę przyrodniczą pn. "Ostoja Koników Polskich", położoną w bezpośrednim sąsiedztwie terenu, na którym żyje ten gatunek zwierząt.

- Na trasie o długości 1,2 km umieszczono tablice i interaktywne zestawy edukacyjne prezentujące świat przyrody, w której żyją półdzikie konie. Ścieżka warta jest około 50 tysiąca złotych, w tym dotacja z Funduszu wyniosła blisko 30 tysięcy złotych - mówi Bartłomiej Wiązowski, Wiceprezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Interaktywne zestawy ekoedukacyjne wciągają odwiedzających w wir przyrodniczych łamigłówek i zabaw. Szczególną atrakcją nowej ścieżki jest przestrzenny model z przekrojem mrowiska. W pobliżu ścieżki są stanowiska chronionego gatunku owada Kozioroga dębosza na stuletnich dębach.

- Lasy Państwo udostępniają lasy turystom, wyznaczają ścieżki na których można aktywnie wypoczywać i poznawać przyrodę - mówi Janusz Łabuda, Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz. - Las ma pozytywny wpływ na zdrowie, jest miejscem relaksu i odpoczynku, zarówno fizycznego i psychicznego - dodaje. Tematyka tablic i zestawów edukacyjnych to m.in.: „Koniki Polskie” – tablica opisująca historię gatunku koni zasiedlających polskie i dolnośląskie lasy, „Jak rośnie las”, „Co w trawie piszczy – mrowisko i jego mieszkańcy”, „Kozioróg dębosz”, „Daglezja zielona” – opis gatunków drzew obcego pochodzenia rosnących w naszych lasach, a także zagrożeń jakie powodują dla rodzimej przyrody oraz zestaw edukacyjny – „Tropy”, który pomoże rozpoznawać gatunki zwierząt na podstawie pozostawianych przez nie śladów. Organizatorzy planują, że w ciągu roku ścieżkę odwiedzi około 3 tysiące osób.

Koniki Polskie są jedyną rodzimą prymitywną rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od wymarłych, dzikich koni Tarpanów. Jeszcze w XVIII wieku można było spotkać je na lesistych terenach Polski, Litwy i Prus. Koniki na terenie nadleśnictwa Milicz przebywają na otwartej przestrzeni, opieka ogranicza się do podawania siana w zimie.

Ostoja w Dolinie Baryczy uczestniczy w „Programie hodowli zachowawczej koników polskich”. Prowadzone są tu badania przez pracowników i studentów weterynarii z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Celem programu jest zachowane rasy i jej pierwotnych cech odziedziczonych po tarpanach.

Szczególne zalety koników polskich to: dobre zdrowie, płodność, niewybredność pokarmowa, odporność, wytrwałość i łagodne usposobienie. Koniki są wykorzystywane do pielęgnacji krajobrazu jako "naturalne kosiarki". Zwierzęta z uwagi na swoją łagodność i inteligencję uczestniczą w zajęciach z hipoterapii oraz do pracy z dziećmi. Takie zajęcia są prowadzone również w Dolnie Baryczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto